Gmina Pakosław - www.pakoslaw.pl
FILMY   KALENDARZ   GALERIA   KONTAKT
W Pakosławiu jest lato, godzina 20:39:30. [prognoza pogody]. Dziś jest Wtorek 19 września 2017, Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda     

MIASTA PARTNERSKIE
Paszowice    MoultZdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie ZdjęciePałac w Pakosławiu

www.pakoslaw.com.pl

Pałac w Pakosławiu to jeden z najcenniejszych klasycystycznych obiektów w Wielkopolsce. Jego budowę rozpoczęto w 1791 roku w miejscu dawnego dworu obronnego. Usytuowany został w obrębie obszernego parku, urządzonego w stylu angielskim. Pałac wzniesiono dla nowego właściciela Pakosławia - Michała Krzyżanowskiego, znanego patriotę i uczestnika Sejmu Czteroletniego. Koszt budowy wynosił wówczas 50 tysięcy talarów. Przypuszcza się, że pałac powstał według projektu Carla Gottharda Langhansa, który był twórcą Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Wnętrza również są dziełem artystów najwyższej klasy.

W drugiej połowie XIX wieku właścicielem dóbr w Pakosławiu był hrabia Leon Czarnecki, który na początku XX wieku sprzedał majątek Landbankowi, a ten odstąpił go Komisji Kolonizacyjnej. Przybyli Niemcy, głównie protestanci urządzili w pałacu szkołę i kaplicę, a w parku pobudowali dom dla pastora i kantora oraz urządzili cmentarz ewangelicki.

Oryginalności pałacu dodaje kolisty dach krążynowy oraz niespotykany na terenie Wielkopolski układ portyku z bocznymi ścianami, w których znajdują się otwory okienne. Za pałacem, w dawnej części ogrodowej jest staw.

Po 1945 roku pałac popadł w ruinę, a w 1954 roku część budowli uległa zawaleniu. Pod koniec lat siedemdziesiątych przystąpiono do jego odbudowy. Szczególnie cenna jest dwupiętrowa sala kolumnowa, zwana rotundą. Kolumny zwieńczone są pięknymi kapitelami korynckimi, a całości dopełnia ozdobna balustrada i sztukatorskie dekoracje sufitu. Pomiędzy kolumnami umieszczone zostały cztery wspaniałe płaskorzeźby, wiernie oparte na rycinach Franciszka Smuglewicza z lat 1789-1791. Sceny na płaskorzeźbach są charakterystyczne dla terenów zachodniej Polski. Dziś nasi Goście mogą oglądać trzy z nich:

- Mieszko I niszczy posągi bóstw pogańskich,
- Bolesław Chrobry wbija pale graniczne na Łabie i Sali,
- Mieszko II przyjmuje hołd zbuntowanych Pomorzan.

Czwarta, zniszczona płaskorzeźba przedstawiała Wichmana składającego broń przed Mieszkiem I.

Na szczególną uwagę zasługuje również postać Ignacego Zakrzewskiego, poprzedniego właściciela Pakosławia. W 1788 roku został właścicielem Pakosławia. W tym też roku wybrano go posłem na Sejm Czteroletni, gdzie odegrał istotną rolę w uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. W kwietniu 1792 roku został wybrany pierwszym Konstytucyjnym Prezydentem Warszawy, usuniętym przez Targowicę. Urząd ten objął ponownie w kwietniu 1794 roku w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej.
Warto również dodać, że w sąsiedztwie pałacu znajduje się kościół pod wezwaniem św. Walentego i Macierzyństwa Bożego Maryi Dziewicy, zbudowany w latach 1896 - 1899 w stylu neogotyckim. W kaplicy Chrztu św. znajduje się rzeźba Chrystusa Frasobliwego i św. Jana Ewangelisty. W pobliżu głównego wejścia do kościoła jest pomnik upamiętniający parafian, którzy zginęli w czasie I i II wojny światowej oraz podczas powstania wielkopolskiego.

Obecnie właścicielem parku i pałacu jest gmina Pakosław.

Od 2003 pałac dzierżawi Polski Koncern Mięsny Duda S.A.- jeden z największych i najbardziej utytułowanych zakładów mięsnych w Polsce; firma, od 2002 roku, jest spółką giełdową.

PKM DUDA SA kontroluje i jest zarazem najważniejszą częścią Grupy Kapitałowej Polski Koncern Mięsny Duda S.A, którą aktualnie tworzy około 30 firm z branży rolno-spożywczej z terenu Polski, Ukrainy oraz Niemiec, zatrudniających prawie 2 500 ludzi. Grupa jest największym w Polsce producentem mięsa czerwonego (wieprzowina, wołowina, dziczyzna) oraz jednym z największych dystrybutorów mięs i wędlin.

Pałac w Pakosławiu stanowi dla PKM DUDA zaplecze hotelowo-konferencyjno-szkoleniowe.

Kontakt

PAŁAC W PAKOSŁAWIU
63-920 PAKOSŁAW, UL. PARKOWA 14


Rezerwacja hotelu / śluby / imprezy rodzinne
Marta Betcher
Szef działu obsługi Klienta
TEL. + 48 601 093 020
TEL./FAX +48 65 547 86 70
biuro@pakoslaw.com.pl

Szkolenia / konferencje / imprezy dla firm
Anna Skrzypczak
Specjalista ds. marketingu
TEL. +48 663 522 258
e-mail: a.skrzypczak@pakoslaw.com.pl

ostatnie zmiany wykonane 2010-03-22 13:13:30 przez BogumiłaDmyterko


BIP

Zbiornik Pakosław

GOPS Pakosław

Gimnazjum Pakosław

Pałac Pakosław

Stadnina Koni Golejewko

Lokalna Grupa Działania

Związek Powiatów Polskich

elektroniczna skrzynka podawczaopis stopki